Podcasty do nauki hiszpańskiego to temat, który do mnie nieustannie wraca. Zarówno w moich doświadczeniach, jak i pytaniach uczniów i czytelników. Z poprzednich moich tekstów wiesz już, czego słuchać (tutaj) oraz jak to robić, żeby zwiększyć efektywność słuchania (tutaj). Dzisiaj zajmijmy się podstawowym materiałem, który jest publikowany z większością podcastów do nauki hiszpańskiego. Chodzi o transkrypcję, czyli spisaną treść podcastu. Korzystanie z niej może być bardzo pomocne w nauce, zwłaszcza jeśli, jak podobno większość populacji, jesteś wzrokowcem. Warto robić to umiejętnie. Przeczytaj poniższe sposoby, a potem daj mi znać, który najlepiej się u ciebie sprawdził.

Najpierw wysłuchaj, a potem przeczytaj

 1. Wysłuchaj podcastu bez patrzenia w transkrypcję.
 2. Później, niekoniecznie bezpośrednio po wysłuchaniu, przeczytaj tekst. Możesz czytać po cichu, żeby upewnić się, czy dobrze rozumiesz.
 3. Sprawdź znaczenie nowych słów i wyrażeń.
 4. Na koniec posłuchaj jeszcze raz i przeczytaj na głos, naśladując akcent i intonację z nagrania.

Słuchaj i czytaj jednocześnie

 • Na szybko
 1. Wysłuchaj podcastu, śledząc tekst wzrokiem.
 2. Sprawdź znaczenie nowych słów i wyrażeń.
 3. Wysłuchaj jeszcze raz, tym razem bez tekstu.
 • Zapamiętywanie historii
 1. Słuchając podcastu i śledź tekst, podkreślając najciekawsze treści.
 2. Jeśli jest to konieczne do zrozumienia całości, sprawdź znaczenie nowych słów i wyrażeń.
 3. Po jakimś czasie, najlepiej następnego dnia, spróbuj przypomnieć sobie podkreślone podczas słuchania informacje (oczywiście po hiszpańsku). Nie chodzi o pamiętanie całych zdań, tylko ich sensu i umiejętność przekazania ich po hiszpańsku własnymi słowami. Jeśli z pamięci powtórzysz jakieś wyrażenie, czy nawet całe zdanie, to też świetnie!
 4. Wysłuchaj jeszcze raz, sprawdzając, czy zapamiętałeś wszystkie najważniejsze informacje.
 • Ćwiczenie wymowy

  podcasty do nauki hiszpańskiego
  Notatki intonacji i wymowy do podcastu ze strony hoyhablamos.com
 1. Słuchając podcastu, zwróć uwagę na intonację i wymowę. Kreśląc po tekście staraj się zanotować, w jakich miejscach lektor zawiesza głos, przeciąga wyrazy, zmienia rytm. W tym celu przed wydrukowaniem transkrypcji warto zwiększyć odległości między linijkami, czyli zwiększyć interlinię. Przykład moich notatek znajdziesz na zdjęciu.
 2. Przeczytaj tekst głośno, naśladując wymowę i intonację z podcastu, według twoich notatek.

Najpierw przeczytaj, potem wysłuchaj

to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie czują się dobrze z zadaniami na rozumienie ze słuchu.

 1. Przeczytaj tekst i podkreśl w nim najważniejsze informacje.
 2. Wysłuchaj podcastu, nie patrząc w tekst. Postaraj się zwrócić uwagę na te fragmenty, które zostały podkreślone podczas czytania.
 3. Jeśli jest taka potrzeba, wróć do tekstu i sprawdź w słowniku nowe słowa i wyrażenia.

Co jeszcze zwiększy efektywność twojego słuchania?

 • Po sprawdzeniu nowych słów, zanotuj je w miejscu, do którego wrócisz. Może to być kalendarz, zeszyt do hiszpańskiego albo aplikacja z fiszkami typu Quizlet.
 • Opowiedz komuś o wysłuchanym podcaście – w dowolnym języku. To pomoże ci uporządkować usłyszane informacje i zweryfikować, co zostało zapamiętane.
 • Słuchanie tego samego podcastu kilkukrotnie to świetny pomysł! To jak z wielokrotnym oglądaniem ulubionego filmu: za każdym razem coraz bardziej się delektujesz i zwracasz uwagę na nowe szczegóły. A przede wszystkim zapamiętujesz całe zdania i wyrażenia, dzięki czemu pewnie w razie potrzeby ich użyjesz.

Jeśli spodobały ci się moje podpowiedzi związane z nauką hiszpańskiego, zapraszam do mnie na lekcje lub konsultacje. W ich trakcie wykorzystuję i polecam różne podcasty do nauki hiszpańskiego. Żeby umówić się na lekcję, możesz się ze mną skontaktować przez formularz na stronie lub moją stronę na Facebooku.

Leave a Comment