Nie muszę nikogo przekonywać do tego, że podcasty po hiszpańsku to idealny materiał do utrzymywania kontaktu z językiem na co dzień. Słuchanie to podstawa mówienia (wiem, wiem, powtarzam to do znudzenia). Jeśli nie mamy możliwości słuchania na żywo, ważny jest jak najczęstszy kontakt z nagraniami – a rekomendowane przeze mnie podcasty po hiszpańsku znajdziesz tutaj. Możesz słuchać podcastów biernie, przy okazji innych czynności. Jednak jeśli czas i warunki na to pozwalają, wykorzystaj techniki aktywnego słuchania, a przyniesie ono niesamowicie szybkie efekty: wzbogacisz słownictwo, popracujesz nad rozumieniem ze słuchu, a także wymową.
Słuchaj aktywnie
Aktywne słuchanie podcastu możesz zacząć jeszcze zanim go włączysz. Pierwszym krokiem jest jego wybór. Zadaj sobie pytanie: dlaczego właśnie ten podcast wybierasz? Co mają ci zaoferować podcasty po hiszpańsku? Czego spodziewasz się po tytule? Jeśli tytuł nie jest dla ciebie całkiem zrozumiały, warto przed słuchaniem sprawdzić nowe słówka. Tytuł będzie zazwyczaj zawierał słowa kluczowe lub podsumowujące treść podcastu. Jeśli dobrze go zrozumiesz, będzie ci łatwiej zrozumieć całe nagranie.
- W czasie słuchania łatwo stracić koncentrację, na przykład zapatrzeć się na coś. Żeby tego uniknąć, w czasie słuchania zadawaj (nawet w myśli) pytania o to, co jest poruszane w podkaście. Zastanów się, ¿Por qué? ¿Para qué? ¿Cómo? albo ¿Qué pasó después?, w zależności od tematyki podcastu.
- Jeśli masz możliwość notowania, notuj, czego słuchasz. Nie musi to być notatka taka jak w szkole. W jej ramach możesz:
- wynotować ciekawe słówka i zwroty
- zanotować w punktach treść podcastu
- narysować to, co słyszysz
- zrobić mapę myśli
- Po wysłuchaniu opowiedz sobie, czego wysłuchałeś. Albo jeszcze lepiej, opowiedz to komuś innemu, może być po hiszpańsku, ale nie musi. Przekonasz się nie tylko, ile pamiętasz, ale też ile udało ci się zrozumieć!
Dla przykładu zamieszczam proste notatki, które zrobiłam słuchając odcinka 824 podcastu Hoy Hablamos. Temat bardzo aktualny – Coronavirus.
Celem pierwszej notatki było wypisanie najważniejszych informacji w celu opowiedzenia treści na tej podstawie. Notatkę zrobiłam na podstawie pierwszego słuchania. Jak widać są skreślenia i skróty myślowe. To notatka na szybko. Nie musi być piękna i właściwie nie powinna być pokazywana – służy tylko mnie jako podstawa mówienia.
W drugiej notatce estetyka liczy się o tyle, że powinna być przejrzysta. Jej celem było wynotowanie słownictwa związanego z Coronavirusem, czyli tematem podcastu. W centrum oczywiście wpisałam temat, a potem słuchając wypisywałam słowa i wyrażenia, które logicznie się ze sobą wiązały. Moim zdaniem łatwiej jest w ten sposób zapamiętać słownictwo niż wypisując je w kolumnie (jedno słowo pod drugim). Już słuchając i notując zwracam uwagę na treść i związki między kolejnymi pojęciami. W dodatku zapamiętuję je wzrokowo.
Nie bój się powtarzania
Jeśli masz już pewne doświadczenie w uczeniu się języków, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne są w tym procesie powtórki. Nie chodzi mi tu jednak o powtarzanie zasad gramatycznych czy pojedynczych słówek. Jeśli słuchasz podcastu i nie rozumiesz go w całości, wysłuchaj go jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze. Z każdym kolejnym słuchaniem będziesz rozumieć coraz więcej.
Ponadto, całe słówka i zwroty zaczną brzmieć w twojej głowie i kiedy będziesz ich potrzebować do mówienia… po prostu użyjesz ich, bez zastanowienia! Kilkukrotne odsłuchiwanie tego samego tekstu to dobra metoda dla początkujących. Wtedy koncentrujemy się na tym, żeby jak najwięcej rozumieć. Na bardziej zaawansowanym poziomie warto przesłuchać ten sam podcast kilkukrotnie, nawet jeśli już za pierwszym razem zrozumiesz większość. Przy kolejnych słuchaniach będziesz wzbogacać swoje słownictwo o całe wyrażenia i zwroty. Twój hiszpański w ten sposób stanie się bogatszy, bardziej naturalny i płynny. Osłuchasz się z wymową i intonacją, zapamiętasz je, a więc łatwiej będzie ci je naśladować.
Masz swoje ulubione podcasty po hiszpańsku? Jak ich słuchasz? Wyłącznie biernie czy aktywnie? Czy robisz notatki? Czy słuchasz ich wielokrotnie? Skomentuj!
Jeśli moje podejście do nauki hiszpańskiego cię przekonuje, zapraszam na lekcje online! Skontaktuj się ze mną przez formularz zapisów dostępny tutaj.