Podcasty po hiszpańsku – co wybrać, żeby efektywniej się uczyć?

Kto miał okazję uczyć się ze mną hiszpańskiego, wie, że moja pierwsza i powtarzana do znudzenia rada brzmi: jak chcesz mówić, to słuchaj. Nadszedł wreszcie czas, żebym poleciła ci podcasty po hiszpańsku, które świetnie nadają się do nauki. Korzystanie z nich na pewno przyniesie efekty. Do tego zestawienia wybrałam podcasty po hiszpańsku, które nie zawierają dodatkowych wyjaśnień w innych językach. Dodatkowo tylko jeden z nich skupia się na kwestiach językowych – a i to nie tylko. Na listę podcastów o języku przyjdzie jeszcze czas.

Podcasty po hiszpańsku – czy to ma sens?

Od czasu do czasu w rozmowach z różnymi osobami słyszę: chcę się uczyć języka, ale nie mam czasu. Zwykle wtedy podpowiadam, żeby wykorzystywać na naukę tzw. “horas muertas”, czyli te chwile, kiedy robisz coś, co nie absorbuje twoich myśli w stu procentach, ale musisz to zrobić. Na przykład czekasz w kolejce, jedziesz komunikacją miejską albo myjesz zęby.

Podcasty są do tego bardzo przydatne z kilku powodów:

 • słuchając nie tylko uczysz się rozumieć, ale też dajesz sobie podstawę do mówienia
 • nie musisz używać ekranów, których niejednokrotnie masz dość po całym dniu pracy
 • rozwijasz się, nie tylko językowo: słuchasz ciekawych historii i dowiadujesz się nowych rzeczy
 • masz kontakt z hiszpańską wymową i intonacją
 • przyswajasz słownictwo

A teraz, skoro już wiesz, że to ma sens, posłuchaj tego, co jest odpowiednie dla twojego poziomu zaawansowania.

Podcasty po hiszpańsku dla początkujących

Las historias de Isabel A1

Podcasty po hiszpańsku – całkiem po hiszpańsku – dla początkujących to rzadkość. Jednak te dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast to prawdziwa perełka. Są to krótkie nagrania opowiadające o życiu głównej bohaterki, czytane przez Hiszpankę w tempie przystosowanym do tych, którzy dopiero zaczynają naukę. Tempo jest nieco wolniejsze, ale intonacja, wymowa i słownictwo bardzo naturalne. Przy tym historyjki są na tyle ciekawe, że słucha się ich z przyjemnością. Bardzo bardzo daleko od typowych sztywnych czytanek dla początkujących. I w całości po hiszpańsku!

Zarejestrowani użytkownicy strony mają dostęp do transkrypcji i ćwiczeń. Nagrania są dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast, YouTube, Spotify, Google Podcast i Apple Podcasts.

Instahiszpański podcast

Podcasty dla początkujących, które poruszają typowe tematy, na które rozmawia się na kursach dla początkujących: narodowości, codzienna rutyna, zwyczaje… W każdym podcaście można usłyszeć zgrabnie wprowadzone w kontekście podstawowe słownictwo. W dodatku zawsze wkradnie się tam jakieś bardziej kolokwialne wyrażenie, co sprawi, że twój hiszpański szybko będzie bardziej naturalny. Ogromnym plusem są dostępne bez logowania listy słówek i transkrypcje każdego odcinka.

Podcasty czytane są przez polską nauczycielkę języka hiszpańskiego, ale jest to zaleta. Posłuchaj, jak dobrze można mówić po hiszpańsku!

Nagrania są dostępne na stronie podcastu oraz na Spotify i Apple Podcasts.

Podcasty po hiszpańsku dla średniozaawansowanych

Ania Habla Castellano – con Ania y Julio

Początkujący, ale już godny polecenia podcast. Kto śledzi działalność Ani w mediach społecznościowych, nie będzie miał wątpliwości, że tego podcastu warto słuchać! Ania i Julio to polsko-hiszpańska para, która ciekawie opowiada o życiu w Hiszpanii. Ania dzieli się tym, co dla niej jest ciekawe z perspektywy Polki. Podcast w całości jest nagrany po hiszpańsku, a znaczenie trudniejszych wyrażeń jest tłumaczone w toku rozmowy. Śledzę i czekam na kolejne odcinki!

Nagrania są dostępne na Spotify.

Podcast ze strony Ay Madre Mía B1

Historie Isabel, opisane w sekcji dla początkujących, mają też odcinki dostosowane do uczniów na wyższym poziomie zaawansowania. Jeśli jesteś na takim poziomie, najlepiej wysłuchaj wszystkich odcinków. A jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto, przeczytaj powyżej.

Dla poziomu średniozaawansowanego autorka podcastów przygotowała jeszcze kilka niespodzianek, które u-wiel-biam. Są to okazjonalnie publikowane podcasty z legendami związanymi z Hiszpanią i krajami hiszpańskojęzycznymi. O ich jakości świadczy to, że często są to historie, których nie znajdziesz w podręczniku do hiszpańskiego: starannie dobrane i poszerzające twoją wiedzę o hiszpańskojęzycznej kulturze.

Zarejestrowani użytkownicy strony mają dostęp do transkrypcji i ćwiczeń. Nagrania są dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast, YouTube, Spotify, Google Podcast i iTunes.

Podcast Profe de ELE.ES

Strona z materiałami do nauki hiszpańskiego ProfedeELE.es niestety opublikowała tylko 12 podcastów. Na szczęście wciąż są dostępne. To kolejny podcast, który jest w całości po hiszpańsku, choć bardziej niż inne tu polecane przypomina słuchankę z podręcznika. Najmocniejszą stroną tego podcastu jest to, że na stronie przy każdym nagraniu udostępniono transkrypcję, słownictwo z wyjaśnieniem i ćwiczenia. Nagrania są dostępne też na iTunes, ale zdecydowanie warto zajrzeć na stronę, którą polecam w ogóle wszystkim uczącym siebie i innych hiszpańskiego.

Hoy Hablamos

Zastanawiałam się, w jakiej kategorii umieścić ten podcast. Polecam go najczęściej uczniom, którzy są na poziomie średniozaawansowanym, ale już bliżej zaawansowanego. Albo tym bardziej ambitnym. Posłuchaj i daj znać w komentarzu, jakie są twoje odczucia.

Strona hoyhablamos.com to fenomen pod względem ilościowym. W chwili, w której piszę ten tekst, jest tam już około 700 dostępnych nagrań! Wynika to z tego, że są one publikowane codziennie. Tematyka jest różnorodna, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mój ulubiony cykl to czwartkowe podsumowanie tego, co pojawia się w hiszpańskojęzycznych wiadomościach. Są też odcinki wyjaśniające kwestie czysto językowe, kulturowe i ciekawostki. Znów podcast jest w całości po hiszpańsku, a prowadzący posługują się naturalnym, swobodnym językiem.

Niektóre odcinki wymagają dostępu premium, dzięki któremu uzyskujesz też dostęp do transkrypcji, ćwiczeń i innych dodatkowych materiałów. Nagrania są dostępna na stronie www.hoyhablamos.com, a także w iTunes i licznych aplikacjach działających z systemem Android (więcej szczegółów na stronie).

Podcasty dla zaawansowanych

Radio Españolizarte

Podcasty po hiszpańsku przeznaczone dla osób, których celem jest osiągnięcie poziomu zaawansowanego. Tematyka jest różnorodna: od rad dotyczących organizacji nauki, przez niektóre zagadnienia z zakresu słownictwa i gramatyki, po komentarze i ciekawostki dotyczące kultury. Podcast jest częścią bloga Españolizarte, na którym znajdują się dodatkowe ćwiczenia i komentarze.

Nagrania są dostępne na blogu, a także w Google Play i iTunes.

Podcasts in Spanish

Mimo że na dwóch stronach: podcastsinspanish.org i podcastsinspanish.com znajdują się podcasty na trzech poziomach – podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, najbardziej do korzystania z niej zachęcam uczniów zaawansowanych. Ciekawe, naturalne dialogi i bardzo dużo plików na każdym poziomie zaawansowania to niewątpliwe plusy. Po wniesieniu opłaty i zalogowaniu dostępne są transkrypcje i ćwiczenia do każdego odcinka.

No hay tos

Podcast skierowany do tych, którzy szczególnie interesują się Meksykiem i jego kulturą. W niejednokrotnie bardzo zabawnych rozmowach jego twórcy omawiają użycie wyrażeń specyficznych dla Meksyku. Wyjaśniają też sporo kwestii charakterystycznych dla kultury tego kraju. I znów – transkrypcje i dodatkowe materiały dostępne w wersji premium.

Nagrania są dostępne na iTunes, Spotify, Sticher i Radio Public.

Wypróbuj, przesłuchaj i daj mi znać, który z podcastów stał się twoim ulubionym!

Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, jak w aktywny sposób korzystać z podcastów ucząc się hiszpańskiego, zajrzyj do mojego wpisu Podcasty po hiszpańsku – słuchanie aktywne i efektywne.

Jeśli moje podejście do nauki hiszpańskiego cię przekonuje, zapraszam na lekcje online! Skontaktuj się ze mną przez formularz zapisów dostępny tutaj, a jeśli chcesz docenić moją pracę, zapraszając mnie na wirtualną kawę, kliknij w obrazek poniżej.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 Thoughts to “Podcasty po hiszpańsku – co wybrać, żeby efektywniej się uczyć?”

 1. Loona

  Odkryłam niedawno hoy hablamos – jestem zauroczona! Paco i Roy bardzo sympatyczni, język zrozumiały, tematy wszelkie. Lo recomiendo muchísimo! 🤗

  1. Maria - serioiberio

   O tak, nie mogłoby ich zabraknąć w moim zestawieniu!

 2. URL

  … [Trackback]

  […] Read More: serioiberio.pl/podcasty-po-hiszpansku-co-wybrac-zeby-efektywniej-sie-uczyc/ […]

Leave a Comment