Niejednokrotnie już wspomniałam, że zarówno w moim domu, jak i na zajęciach Hiszpański dla rodziców śpiewamy. Nie tylko dlatego, że tak jest łatwiej zapamiętać słownictwo po hiszpańsku. Tak jest po prostu fajniej. Po kilku listach piosenek po hiszpańsku dla dzieci, czas na wpis poświęcony jednemu absolutnemu hitowi. Kogut czyli el gallo Bartolito jest znany wszystkim hiszpańskojęzycznym dzieciom. A także zapewne tym, które kiedykolwiek zetknęły się z językiem hiszpańskim i hiszpańskimi piosenkami dla dzieci. To tak samo ważna postać jak la vaca (krowa) Lola. My śpiewamy je na cztery sposoby – zarówno w domu, jak i na moich zajęciach.

El Gallo Bartolito tradycyjnie

Samo tradycyjne śpiewanie tej piosenki jest zabawne i często tak ją wykonujemy. Śpiewamy zawsze tę samą zwrotkę:

Bartolito era un gallo que vivía muy feliz
Cuando el sol aparecía, Bartolito cantaba así

(Bartolito był bardzo szczęśliwym kogutem
Kiedy wychodziło słońce, śpiewał tak)

i tu zaczyna się zabawa, bo zamiast zrobić kokorokó lub kikiriki, jak każdy przyzwoity kogut, rodzic lub prowadzący wydaje dźwięk właściwy innemu zwierzęciu, najpierw krowie: muuuuuu

Wtedy dzieci protestują: no, Bartolito, esa es (tu wstawiamy nazwę zwierzęcia) una vaca

Znów śpiewamy zwrotkę, udając kolejne zwierzę.

A kolejność zwierzątek jest taka:

i w końcu śpiewamy ¡cocorocó!, jak na koguta przystało

“¡Bravo, Bartolito!”

W tej formie można zająć dzieci na dłuższą chwilę, na przykład w samochodzie. Oczywiście, można zmieniać i dodawać zwierzątka. My nawet udajemy osoby, na przykład kiedy powiedziałam “a gu”, L od razu zgadła, że to nie kogut, tylko jej młodsza siostra wydaje takie dźwięki: “¡nooooo, Bartoliiiiito, esa es Olga!”

Wprowadzenie Bartolito

Piosenka o kogucie oczywiście jest świetna do tego, żeby aktywnie uczyć nazw zwierząt po hiszpańsku. Do tego mogą nam służyć dodatkowe materiały. Wystarczy przygotować figurki odpowiednich zwierząt albo ich zdjęcia. Jeśli piosenka i słownictwo są nowe, możemy ją śpiewać i pokazywać odpowiednie zwierzęta. Za kolejnym razem dzieci już same powinny znaleźć odpowiednią fotografię.

Starszym, czytającym, dzieciom można najpierw pokazać fotografie i nazwy zwierząt oraz spisane onomatopeje. Wszystkie te materiały możesz wydrukować z przygotowanego przeze mnie dokumentu. Przed odśpiewaniem piosenki razem łączymy każde zwierzę z jego nazwą i onomatopeją, dzięki czemu będzie można już razem śpiewać.

El Gallo Bartolito aktywnie

Fotografie zwierząt można wykorzystać też do tego, żeby zachęcić dzieci do wspólnego śpiewania. Wszyscy razem odśpiewują zwrotkę, a kiedy nadchodzi moment udawania dźwięku zwierzęcia, rodzic lub nauczyciel wskazuje jednemu dziecku fotografię jednego ze zwierząt. Najlepiej zrobić to tak, żeby pozostali nie widzieli. Wtedy dziecko wydaje z siebie odpowiedni dźwięk, a pozostali reagują: ¡no, Bartolito, esto es…!

Dla lubiących rysować

Kiedy L miała dopiero co skończone dwa lata, często słuchałyśmy piosenki El Gallo Bartolito. A że lubimy rysować, zamiast wybierać zwierzęta z fotografii lub figurek, rysowałyśmy je na szybko, słuchając piosenki jednocześnie. To znaczy, ja rysowałam. Efekt nie był piorunujący, ale wystarczy, że mniej więcej było widać, o jakie chodzi zwierzę. W końcu to nie o efekty chodzi, tylko o wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę!

W różnych wersjach zabawy w El Gallo Bartolito można przebierać się za koguta lub korzystać z pacynki. Ale jeśli nie chcemy drukować fotografii, nie mamy figurek ani ochoty na rysowanie, nic nie szkodzi. Samo śpiewanie i radosne spędzanie czasu to najlepsze, co może nam dać ta piosenka. A że przy okazji nauczymy się razem nazw zwierząt, wydawanych przez nich dźwięków albo czasu przeszłego, to tylko dodatkowy jej atut.

Zestaw materiałów do druku znajdziesz tutaj: ElGalloBartolito-cartas.

Leave a Comment