Hiszpańskie piosenki dla dzieci to odkąd w moim życiu jest L stałe tło wszelkich czynności. Słyszę je w głowie, kiedy się budzę, a dziś w czasie drzemki moje dziecko przez sen śpiewało La vaca Lola! Niektóre dziecięce piosenki polecam też dorosłym do zapamiętywania słówek, na przykład alfabetu i liczebników. Hiszpańskie piosenki dla dzieci mają zazwyczaj proste teksty i chwytliwą, łatwą do zapamiętania melodię. W dodatku zazwyczaj opowiadają o codzienności, a więc można dzięki nim nauczyć się sporo przydatnego słownictwa. Dzisiaj kilka ulubionych piosenek dwulatki – część pierwsza: zwierzątka.

La vaca Lola

Krowa Lola to najlepsza przyjaciółka wszystkich hiszpańskich dzieci. Piosenka mówi o tym, że krowa Lola ma głowę, ma ogon i robi “muuu”. A jak dołożymy do tego pokazywanie, na słowo vaca (krowa) robiąc rogi z palców i pokazując odpowiednie części ciała (cabeza – głowa, cola – ogon), zabawa gotowa.

Można też śpiewając narysować krowę i pokazywać na kolejne części ciała, czego efekt kiedyś opublikowałam na Instagramie.

https://www.instagram.com/p/B4zVK1CnEWu/?utm_source=ig_web_copy_link

Los sonidos de los animales

Tej piosenki, autorstwa Susy Dorn, rzadko słuchamy, częściej razem ją śpiewamy. To znaczy ja śpiewam, a L wydaje dźwięki odpowiadające każdemu wymienianemu zwierzątku. Po kolei znaczenie jest takie: pies umie szczekać, kaczka umie kwakać (chociaż słowo graznar oznacza wszelkie kwacząco-kracząco-klekoczące dźwięki wydawane przez ptaki, tak więc ten czasownik odniesiemy też do gęsi, bocianów, kruków itd.), kot umie miauczeć, owca umie beczeć. W drugiej zwrotce: koń umie rżeć, krowa umie muczeć, żaba umie rechotać, kurczaczek umie ćwierkać.

Często śpiewamy tę piosenkę wyciszając się i przytulając.

Wincy Wincy Araña

To jedna z hiszpańskich wersji popularnej angielskojęzycznej piosenki Itsy Bitsy Spider (lub Incy Wincy Spider), o pająku, który wspiął się na rynnę. Przyszedł deszcz i zmył pajączka, ale kiedy wyszło słońce i wszystko wyschło, pająk wspiął się jeszcze raz. I tak w kółko można śpiewać i – co ważne – pokazywać! Gesty przedstawione są na filmie.

La ronda de los conejos

Im więcej ruchu towarzyszącego piosenkom, tym lepiej! Zwłaszcza dla żądnych każdej aktywności fizycznej dwulatków. Stąd na naszej liście piosenka o zajączkach, które bliziutko, bliziutko, bliziutko, bardzo daleko, bardzo daleko tańczą przed lustrem, robią obrót i odchodzą. W drugiej zwrotce zajączki jedzą marchewki, a w trzeciej wysyłają dużo buziaków. Oczywiście śpiewając wszystko to pokazujemy. Zarezerwuj dużo energii, bo na jednym śpiewaniu się nie skończy!

Cinco ratoncitos

Istnieją dwie wersje tej piosenki – łatwiejsza i bardziej rozbudowana. Skupię się na tej łatwiejszej, bo póki co jeszcze chronię moją wrażliwą dwulatkę przed strasznymi rzeczami, które się przydarzyły tytułowym myszkom. Poznałam “myszki” stosunkowo niedawno, kiedy przygotowywałam mój pierwszy kurs hiszpańskiego dla mam. Szukałam piosenki, w której pojawiałyby się elementy odliczania do tyłu i czasowniki w czasie teraźniejszym. I żeby do tego wszystkiego jeszcze dołączyć gesty! W końcu znalazłam Cinco ratoncitos, które od razu podchwyciła moja córka i tak od kilku miesięcy nie mogę się od tych myszek uwolnić.

W treści piosenki pięć (a potem cztery, trzy, dwie i jedna) myszki wychodzą z jaskini, ruszają pyszczkami i bawią się w kółko. Na filmie poniżej pokazane są gesty do tej piosenki, które L od razu podchwyciła. Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć plansze, które zrobiłam, żeby nauczyć tej piosenki uczestniczki kursu Hiszpański dla mam, którego pierwsza edycja odbyła się w poprzednim semestrze. Najpierw śpiewałyśmy z planszami z tekstem, a dopiero potem uczyłyśmy się gestów.

 

Jeśli jesteś mamą małego dziecka, która uczy się lub zamierza się uczyć hiszpańskiego, zapraszam do grupy na Facebooku Hiszpański dla mam z serio iberio. Tam co piątek publikuję nową piosenkę z komentarzem. Bo najłatwiej nam uczyć się z dziećmi, a i one na tym korzystają!

Leave a Comment