Hiszpańskie piosenki dla dzieci, czyli co śpiewa moja dwulatka – cz. 2: środki transportu

W poprzednim wpisie przedstawiłam hiszpańskie piosenki dla dzieci o zwierzątkach. Wyboru dokonywała moja córka. Posłuchaj następnych hitów, które obecnie goszczą w naszym domu. Tym razem skupimy się na tym, co kochają dzieci, a zwłaszcza te wychowane w wielkich miastach, czyli na środkach transportu.

Había una vez un barquito chiquitito

Había una vez… to zdanie, od którego zaczyna się wiele bajek i opowiadań oraz niektóre hiszpańskie piosenki dla dzieci. A więc: był sobie pewnego razu malutki stateczek, który nie umiał pływać. Minęło raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć tygodni i stateczek popłynął. Uwielbiam tę piosenkę za prostotę tekstu i piękny przekaz!

Había una vez un avión

Historia bardzo podobna jak w wyżej wymienionej piosence o statku. Był sobie raz samolot, który zawsze chciał latać. Podnosił się i obniżał i chciał dotrzeć do nieba. Niestety, piosenka nie mówi o tym, czy mu się to udało. Jest to krótka i łatwa do zapamiętania przez maluchy piosenka. Nadaje się i do tańczenia z udawaniem samolotu i do zabawy samolotami z papieru. Ach, bo samoloty to wielka fascynacja mojej córki, którą zaraziła się od swojego taty. Piosenka o samolocie musiała się pojawić w naszym repertuarze!

Llega el tren al andén

Jednym z pierwszych słów wypowiedzianych przez moją córkę było “tren”. Nic w tym dziwnego, skoro w ciepłych miesiącach spędzamy sporo czasu na balkonie lub spacerach, obserwując przejeżdżające pobliskim wiaduktem pociągi. Szybko zaczęłyśmy śpiewać piosenkę o pociągu, który przyjeżdża na peron robiąc “chucuchuu”. Najpierw nieustannie śpiewałyśmy refren, a teraz już obie znamy na pamięć również zwrotkę, która (w skrócie) opowiada o tym, jak to zmęczony pociąg przyjeżdża na stację, a zaraz wyruszy z nowym towarem. Na szczęście jego gwizd da mi znać, że pociąg szybko wróci.

El auto de papá

Wyruszamy na przejażdżkę brzydkim samochodem, ale nie obchodzi mnie to, bo… wiozę tort! Ten refren nie ma za wiele sensu, prawda? Ważne, że się rymuje i występuje między zwrotkami, w których jedziemy samochodem przez tunel, po zakrętach i wybojach. To wszystko możemy imitować śpiewając i trzymając dziecko na kolanach. Dobra zabawa gwarantowana!

Oczywiście, to nie wszystkie możliwe hiszpańskie piosenki dla dzieci, które opowiadają o środkach transportu. To nasze ulubione! Jeśli znasz jakieś jeszcze, to chętnie posłucham, a z czasem i dołączę do naszego repertuaru.

Leave a Comment