Podłapałeś lub podłapałaś trochę słówek na wakacjach, ludzie tacy mili, ale byłoby fajnie nauczyć się hiszpańskiego. W dodatku to podobno całkiem łatwe! No tak, ale praca, dzieci, dom, inne pasje… jak znaleźć czas na naukę hiszpańskiego kiedy masz tyle zajęć? Jest na to kilka sposobów, które możesz wykorzystać. A jeśli samodzielna nauka nie jest dla ciebie, zapraszam na kurs hiszpański dla zabieganych. Zaczynamy już we wrześniu!

Mierz siły na zamiary

To najważniejsza rada dla wszystkich uczących się hiszpańskiego. Kiedy zaczynasz naukę, weź pod uwagę to, ile masz na nią czasu i zgodnie z tym planuj swoje cele. Jeśli uczysz się “w biegu” i “przy okazji”, nie zakładaj, że po pół roku będziesz rozprawiać o fizyce kwantowej w obcym języku. Nierealne cele mogą prowadzić do frustracji i ostatecznie porzucenia nauki hiszpańskiego. Kluczową zasadą w projekcie “hiszpański dla zabieganych” jest czerpanie przyjemności z każdej chwili nauki. A w wakacje za rok pewnie bez problemu zamówisz sobie piwo albo zapytasz o drogę.

Stwórz okazję

Jeśli masz dużo zajęć, pewnie największym wyzwaniem będzie znalezienie czasu na naukę. A bez systematycznego kontaktu z hiszpańskim trudno będzie osiągnąć jakikolwiek efekt. Aby więc uczyć się w miarę regularnie, zadbaj o to, żeby stworzyć sobie jak najwięcej okazji do pamiętania o hiszpańskim na co dzień. Na przykład:

  • w czasie, kiedy zazwyczaj masz chwilę dla siebie, ustaw sobie w telefonie przypomnienie z tytułem ulubionej piosenki po hiszpańsku albo nazwiskiem artysty. A kiedy przypomnienie zadzwoni, to ją włącz lub zaśpiewaj!
  • jeśli czytasz gazety lub magazyny, zostaw wśród nich gazetę po hiszpańsku lub dla uczących się hiszpańskiego np. El mundo hispano (jeśli zakupisz ją z tego linku, ja w ramach afiliacji będę miała z tego mały zysk, ale cena dla ciebie się nie zmienia!)
  • jeśli słuchasz podcastów z aplikacji, zaobserwuj podcasty po hiszpańsku, tak żeby wyświetlały ci się w proponowanych (listę ciekawych podcastów do nauki znajdziesz tutaj)
  • jeśli czytasz do snu, na stoliku nocnym połóż książkę lub gazetę po hiszpańsku
  • zrób zakładkę do książki, na której wypiszesz ulubione hiszpańskie słowa (albo te, których nie umiesz zapamiętać)

Małe kroczki, małe zmiany

Życiowa rewolucja w celu nauki hiszpańskiego brzmi pięknie, ale dla większości z nas jest nierealna. Możesz natomiast wprowadzić drobne zmiany w twoje codzienne nawyki tak, żeby kontakt z hiszpańskim stał się dla ciebie codziennością. Przeanalizuj swój typowy dzień i poszukaj w nim okazji do kontaktu z hiszpańskim. Oto kilka pomysłów, które działają u mnie:

  • jeśli po powrocie do domu zawsze włączasz radio lub telewizję, ustaw hiszpańską stację, np. rtve.es
  • jeśli w toalecie zawsze masz coś do czytania pod ręką, niech będzie to tekst po hiszpańsku, np. gazeta dla uczących się hiszpańskiego ¿Español? Sí, gracias.
  • jeśli w ramach odpoczynku przeglądasz media społecznościowe, zadbaj o to, by zaobserwować ciekawe dla ciebie strony i profile po hiszpańsku lub do nauki hiszpańskiego
  • jeśli masz zwyczaj czytać etykiety produktów w czasie zakupów, zwróć uwagę, czy mają też wersję hiszpańskojęzyczną. Jej przejrzenie zajmie ci tylko dodatkowe 30 sekund!
  • jeśli podśpiewujesz pod prysznicem, czy, tak jak ja, przy gotowaniu, naucz się prostej piosenki po hiszpańsku i staraj się ją podśpiewywać

Zapisz się na kurs!

26 września 2022 rusza kurs hiszpański dla zabieganych. Możesz się na niego zapisać już teraz! Będziemy się spotykać dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, ale tylko na 45 minut. Nie będzie obowiązkowych zadań domowych. Raz w tygodniu dostaniesz notatkę do odsłuchania, która będzie zawierać najważniejsze informacje z lekcji z danego tygodnia. Zajęcia będą się odbywać na przez zoom i w małej grupie (do 6 osób). Dzięki temu podpowiem ci też, jak wykorzystać drobne nawyki dnia codziennego do zwiększenia efektywności kursu. Jeśli masz więcej pytań, napisz do mnie!

A jeśli teraz łatwiej będzie ci znaleźć czas na naukę hiszpańskiego, możesz z wdzięczności zaprosić mnie na wirtualną kawę. Dzięki temu będę mogła tworzyć więcej przydatnych tekstów i materiałów do nauki.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment