Pierwsza lekcja hiszpańskiego

Czeka cię pierwsza indywidualna lekcja hiszpańskiego. Zapisałeś się na kurs, umówiłaś się z lektorem. Może masz już nawet kupiony podręcznik, może specjalny zeszyt na notatki. W pracy wiedzą, że konkretnego dnia musisz zawsze wychodzić punktualnie. Wiesz, jak dojechać na miejsce albo jak połączyć się na zoomie. Masz w sobie dużo nadziei, ale też się denerwujesz. Jaka będzie ta pierwsza lekcja? Czy dam radę? Czy dobrze dogadam się z lektorką?

Zanim odbędzie się pierwsza lekcja

Twoja pierwsza lekcja hiszpańskiego to dla mnie, lektorki, duże wyzwanie. Jeszcze się nie znamy. Nie wiemy, jakie metody nauczania odpowiadają i tobie i mnie. Nie znamy swojej wzajemnej reakcji na różne sytuacje. Możemy jednak zrobić wszystko, by już od początku nasze lekcje były czasem dobrej współpracy. Tylko w ten sposób odniesiemy takie efekty, jakie sobie założymy.

Dlatego na pierwszej lekcji spodziewaj się na początku krótkiej rozmowy. Przeczytaj poniższe pytania i zastanów się, jak możesz na nie odpowiedzieć. Warto nawet zapisać swoje odpowiedzi. Pytania, jakie ci zadam będą mniej więcej takie:

  • Dlaczego uczysz się hiszpańskiego?
  • Co sprawiło, że zapisałaś się na zajęcia?
  • Jaki jest twój cel? Jeśli nie masz pewności, spróbujemy go wspólnie znaleźć.

Te dwa pytania podpowiedzą nam już zapewne odpowiedzi na kolejne:

  • Czy chcesz rozwijać wszystkie umiejętności językowe na raz, czy na którejś specjalnie ci zależy?
  • Ile masz czasu i jakie masz możliwości pracy indywidualnej poza lekcją?
  • Będziesz odrabiać zadania domowe, czy samodzielnie zapewnisz sobie kontakt z językiem poza naszymi spotkaniami?
  • Jesteś przywiązany lub przywiązana do standardowych sposobów sprawdzania wiedzy? Chcesz, żeby na zajęciach były kartkówki i sprawdziany?
  • Czy znasz inne języki? Jak długo i w jaki sposób się ich uczyłeś/uczyłaś?
  • Co podobało ci się w nauce? Jakie rzeczy lubiłaś robić w szkole? Jakiego typu zadań nie znosisz?

Będę też próbować dowiedzieć się czegoś więcej o tobie. Zapytam o twoje pasje, o to, co robisz w czasie wolnym i o to, czego nie lubisz robić.

Po co to wszystko?

Czy nie możemy od razu przejść do słówek i gramatyki? Otworzyć podręcznik i zacząć prawdziwą naukę, a nie gadki o celach? Możemy, oczywiście. Na zajęciach indywidualnych najważniejsze są twoje potrzeby. Warto jednak zaufać lektorowi i już od pierwszego spotkania zadbać o to, żeby prowadzący zajęcia wiedział, czego oczekujesz. Z drugiej strony, wasza współpraca będzie dużo lepsza, jeśli i ty będziesz wiedzieć, jakimi metodami pracuje twój lektor. Czego on oczekuje od ciebie, jakie ma podejście do twoich celów.

Obecnie oferta zajęć językowych jest ogromna, pamiętaj jednak, że szkoła szkole nierówna i każdy lektor również ma swoje metody i podejście. Lekcja hiszpańskiego na ten sam temat będzie nieco inaczej wyglądała u dwóch różnych nauczycieli. Warto więc szukać takich zajęć, które będą dla ciebie optymalne, nawet jeśli wymaga to prób i czasu. Żeby te próby ograniczyć, zanim podejmiesz naukę, szczerze porozmawiaj z lektorem lub szkołą. Nie bój się nakreślić, jakie masz cele i wymagania. Zapytaj o metody i podejście. Twoje potrzeby powinny być najważniejsze, a jeśli w czasie rozmowy okaże się, że tak nie jest, to może warto poszukać dalej.

 

Stworzenie tego wpisu zajęło mi sporo czasu, a jeszcze więcej – zdobycie odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, które wykorzystałam przy jego pisaniu. Jeśli moje rady są pomocne, a ty chcesz wynagrodzić mnie za dzielenie się z tobą wiedzą, zaproś mnie na wirtualną kawę! Dzięki tobie będę mogła dalej się szkolić i tworzyć nowe wpisy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

2 thoughts on “Pierwsza lekcja hiszpańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.