Uwielbiasz klimat Świąt Bożego Narodzenia? Od początku grudnia budzisz się z piosenką Mariah na ustach, a przez resztę dnia nucisz Last Christmas? Może właśnie w Hiszpanii powinieneś mieszkać? Tam Boże Narodzenie zaczyna się wcześniej. Co prawda tylko dwa dni wcześniej niż w Polsce, ale jednak… To pierwszy z kilku hiszpańskich, świątecznych zwyczajów, które zdecydowanie mogą zaskoczyć!
Gordo de la Navidad
22 grudnia ma miejsce w Hiszpanii losowanie świątecznej loterii El Gordo de la Navidad (czyli świąteczny grubasek). To nazwa zwyczajowa, pochodząca od nagrody, a oficjalna nazwa to Sorteo Extraordinario de Navidad. Jest to wielka feta, obchodzona chyba huczniej niż samo Boże Narodzenie. Hiszpanie z dużym wyprzedzeniem zaopatrują się w losy, które mają im przynieść fortunę. Czasem kupują je na spółkę z rodziną czy znajomymi, ponieważ tanie nie są. Losowanie nagród ogląda przed telewizorami miliony widzów i wszyscy czekają na to, aż zostanie wyśpiewany numer, który zdobył główną nagrodę, czyli tytułowego El Gordo. Tak, wyśpiewany. Tutaj możesz posłuchać.
Belén
Kolejnym, nieco specyficznym z naszej perspektywy, zwyczajem jest budowanie Belén, czyli szopek. W Polsce, w większości regionów, szopki możemy spotkać tylko w kościołach, natomiast w większości hiszpańskich domów znajduje się taka budowla. Niektóre potrafią być naprawdę ogromne, na przykład ta tutaj. W Katalonii najpopularniejszą figurką obecną w szopce jest caganer, która przedstawia postać wypróżniającą się. Caganers często mają twarze polityków czy znanych postaci ze świata sportu czy show-biznesu. Nawet Robert Lewandowski się załapał, można przeczytać o tym tutaj.
Día de los Reyes Magos
Polak zdziwi się także w Święto Trzech Króli, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że będąc w Hiszpanii w ten dzień dostanie prezent! Tak, to właśnie 6 stycznia Hiszpanie tradycyjnie wręczają sobie świąteczne prezenty, a w noc poprzedzającą ten dzień, najmłodsi zostawiają poczęstunek dla Magów ze Wschodu. W czasie tego święta typowym deserem jest Roscón de Reyes, tutaj możesz zobaczyć jak się prezentuje i jak się go robi. Podczas jedzenia tego ciasta można zapewnić sobie szczęście na cały nowy rok! Jeśli trafisz na figurkę Króla to tak właśnie się stanie. Natomiast jeśli trafisz na ziarno bobu, musisz zapłacić za ciasto 😉
Tu Maria z figurką znalezioną w rosconie w styczniu 2020 roku w szkole języka hiszpańskiego dla dzieci La Nube w Warszawie… czy przyniosła jej szczęście? Trudno powiedzieć, bo to był 2020 rok. Ale ponad miesiąc później urodziła zdrową córkę, więc może jednak…
No cóż, każdy kraj ma swoje własne tradycje, które mogą nam przypaść do gustu lub nie. Myślę, że hiszpańskie zwyczaje idealnie pasują do mieszkańców tego kraju – są pełne energii, radości, śmiechu i wspólnoty. Hiszpanie świętują w sposób spontaniczny, zamiast skupiać się na formalnościach, stawiają na zabawę i celebrację życia, co doskonale odzwierciedla ich temperament i sposób bycia.
Autorka tekstu: Anna Szefler