Jeśli zastanawiasz się, jak uczyć się gramatyki bez potrzeby wkuwania tabel i robienia całych stron ćwiczeń z lukami, mam dla ciebie pewną myśle. Uwaga – ta myśl może być oszałamiająca. Może być zniechęcająca. Ale może być też bardzo uwalniająca. No to jak? Jesteś gotowa?
GRAMATYKA JEST WSZĘDZIE. SERIO.
Nie możesz stworzyć zdania po hiszpańsku bez jej użycia. To wtedy nie będzie zdanie. Zaraz. Równoważnik zdania to też gramatyka… czy już udowodniłam tę tezę?
No dobrze, a co mi to daje?
WOLNOŚĆ. Jeśli gramatyka jest wszędzie, to znaczy, że uczenie się jej nie ogranicza się do słuchania wykładów i rozwiązywania zadań. To znaczy, że możesz się jej uczyć w taki sposób, jak tobie pasuje. Ty wiesz, jak uczyć się gramatyki i możesz znaleźć sposób najlepszy dla ciebie.
I znów, to jest i łatwe, i trudne. No bo przecież są sprawdzone sposoby na to, jak uczyć się hiszpańskiej gramatyki. Tony książek. Tysiące badań metodycznych. Doświadczenia milionów nauczycieli. Oczywiście, warto z nich korzystać. Świetnie, że są!
Ale nie korzystaj z nich odruchowo, “bo tak trzeba”. Ucz się tak, jak ty potrzebujesz. Po to są te materiały, żeby wybrać z nich to, co tobie pasuje.
Skąd mam wiedzieć, co mi pasuje?
Jest na to kilka sposobów:
- Zrób listę typów zadań, których nie lubisz. A następnie rób takie, które lubisz.
- Zastanów się, w jaki sposób najszybciej przyswajasz wiedzę z innych dziedzin. Co lubisz robić? Czytać? Słuchać? Rysować?
- Zastosuje metodę prób i błędów. Jeśli jakaś metoda nie okaże się skuteczna, porzuć ją.
- Poproś o pomoc lektora lub coacha językowego. Dobrze przygotowany nauczyciel pomoże ci znaleźć metodę dopasowaną do ciebie.
Jeśli szukasz inspiracji, jak uczyć się gramatyki hiszpańskiej, poniżej przedstawiam listę moich propozycji. Wybierz coś dla siebie lub zmodyfikuj tak, by ci pasowało.
Jak uczyć się gramatyki? (Wybierz dowolne)
Słuchaj podcastów
Istnieją podcasty o gramatyce takie jak Spanish with Vicente – znajdziesz tam wyjaśnienie zagadnień gramatycznych z przykładami. Możesz też słuchać dowolnego podcastu na twoim poziomie lub nieco niższym i słuchając obserwować zastosowanie gramatyki: to, jak skonstruowane są zdania, jakie czasy i tryby zostały użyte, jak odmieniono czasowniki. Takiej analizie sprzyja wielokrotne słuchanie tego samego podcastu oraz słuchanie z transkrypcją.
Czytaj
To, co lubisz. Książki, gazety, blogi… Czytając, przyglądaj się temu, jaki jest szyk zdania. Czym ono się kończy, czym zaczyna. Jakie słowa tworzą całe zwroty, jakich czasów i trybów używają autorzy. Temu sprzyja pisanie lub rysowanie po tekście. Możesz podkreślać i wypisywać sobie to, co cię zainteresuje. Możesz też skupić się na jednym zagadnieniu, na przykład założyć, że przez najbliższy miesiąc zwracasz uwagę na użycia subjuntivo we wszystkim, co czytasz.
Pisz
Możesz pisać dziennik, komentarze w internecie lub maile (na przykład niektórzy moi uczniowie wysyłają maile po hiszpańsku do swojej ulubionej lektorki 🙂 ). Żeby twoje zdania miały sens i były precyzyjne, użycie gramatyki jest niezbędne!
Nagrywaj się
Ja wiem, że nie lubisz się słuchać, masz okropny głos i tak dalej. Warto jednak się przełamać. Załóż sobie, że nagrasz na przykład wypowiedź o dzisiejszym dniu, w której chcesz użyć jednego czasu przeszłego, jednego przyszłego i dwa razy subjuntivo. Mów, aż ci się to udaj. Następnie odsłuchaj nagranie i zastanów się, co ci się w nim podoba, a następnie, co warto poprawić. W tej kolejności! Najpierw się doceń! Nawet za samo wykonanie nagrania. A potem szukaj błędów.
Oto moje bardzo wstępne propozycje na naukę gramatyki osobom, które mogą lubić różne sposoby na naukę. Jaki jest twój?
Jeśli potrzebujesz więcej podpowiedzi, napisz na maria@serioiberio.pl. Pomogę ci!