Hiszpański z dzieckiem – czy wspólna nauka ma sens?

Niektórzy są z tego pomysłu zadowoleni. Inni wręcz przeciwnie, szybko rezygnują ze wspólnych zajęć. Czy hiszpański z dzieckiem to rzeczywiście taki genialny sposób na wspólne spędzanie czasu? Czy to jednak porażka i źródło frustracji? Od sześciu lat zajmuję się prowadzeniem lekcji hiszpańskiego, w których dzieci uczestniczą razem z rodzicami. I to zarówno te malutkie, te starsze, jak i te całkiem dorosłe. I jeszcze nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, czy to najlepszy sposób nauki. Przeczytaj, dlaczego!

Niektórzy tego nie robią

Na nauczycielskim forum czytam, że zajęcia w formule “rodzic plus dziecko” nie mają sensu. Że to męka dla całej trójki – dziecka, rodzica i lektora. Nie dziwię się tym opiniom, bo w mojej lektorskiej karierze wspólna nauka rodzica z dzieckiem jest zawsze dużym wyzwaniem. Są to zajęcia, gdzie indywidualne podejście do uczniów wznoszę wyżej niż na najwyższy poziom.

Dziecko i jego rodzic są wyposażeni w mózgi na różnych etapach rozwoju. Uczą się języka w zupełnie odrębny sposób. Rodzic, u którego dominuje myślenie racjonalne podczas nauki, decyduje się na hiszpański z dzieckiem, które w dużej mierze uczy się w sposób naturalny. Nie ma takiej potrzeby rozumienia wszystkiego, co się dzieje na lekcji, jak dorosły. Chce zabawy i “chłonie”.

Dodatkowo, u dziecka i dorosłego zupełnie inaczej działa motywacja. Dorosły widzi cel nauki i często rozumie, że będzie się ona wiązała w jakimś stopniu z wysiłkiem i trudnościami. Dziecko, a nawet młody nastolatek, chce się bawić i szuka tego, co przyjemne. Nawet jeśli ma motywację do nauki, często trudniej mu ją utrzymać niż rodzicowi.

Do tych rozbieżnych potrzeb dochodzi jeszcze jeden aspekt: role w rodzinie. Dziecko i rodzic mają zupełnie inne role, a w sytuacji lekcji znajdują się w tej samej, równej roli – uczniów. Relacje w rodzinach są różne, różne są też podejścia do wychowania, a sytuacje konfliktowe między rodzicem a dzieckiem są czymś naturalnym.

Czy to wszystko da się pogodzić?

Da się, ale wymaga to bardzo dużo umiejętności i wyczucia ze strony lektora. A także cierpliwości i chęci u wszystkich.

Zawsze przed rozpoczęciem zajęć, na których rodzic poznaje hiszpański z dzieckiem, rozmawiam z rodzicem o ważnych kwestiach:

  1. Prawdopodobnie rodzic uczący się z dzieckiem będzie wolniej robił postępy niż gdyby uczył się indywidualnie lub w grupie dorosłych. Wynika to z tego, że wiele uwagi na zajęciach trzeba poświęcić dziecku i jego potrzebom. Wiele czasu poświęcam na powtórki i nabywanie języka przez zabawę, a czasu na tłumaczenie różnych zagadnień jest dużo mniej niż na standardowych kursach dla dorosłych.
  2. Rodzic będzie musiał wykazać się cierpliwością. Prawdopodobnie szybciej świadomie zauważy reguły gramatyczne niż dziecko. Często szybciej będzie znał odpowiedzi na pytania. Jednak dla powodzenia całego procesu kluczowe jest to, by dziecko miało czas na zastanowienie lub poszukanie odpowiedzi – to pomaga mu utrzymać motywację i robić postępy.
  3. Konieczna jest lekcja próbna, na której rodzic i dziecko sprawdzą, jak działa dynamika między nimi w czasie lekcji. Czy dobrze się czują wspólnie będąc w roli uczniów? Czy dobrze się bawią? Czy nie rywalizują ze sobą za bardzo?

Jeśli mimo to zdecydujesz się uczyć razem z dzieckiem, czytaj dalej!

Jak wyglądają zajęcia rodzica z dzieckiem?

Moje kursy hiszpański z dzieckiem są, tak jak pisałam, bardzo zindywidualizowane. Każdy jest inny, tak jak inna jest każda rodzina, którą poznaję. Dzieci i rodzice są w różnym wieku, na różnych stopniach zaawansowania. Jest jednak kilka cech wspólnych.

  1. Uczymy się bardziej dziecięco. Znów – wyważenie tych potrzeb to sprawa indywidualna. Jednak w grupie rodzic + dziecko niemal zawsze na pierwszym miejscu trzeba uszanować potrzeby dziecka. Z tej prostej przyczyny, że rodzic jest dorosły i to rozumie. A dziecko nie i jeśli przebieg lekcji nie jest dostosowany do jego potrzeb, to się nudzi. Więc jest bardziej dziecięco – dynamicznie, z przerywnikami na ruch i grami. Wielu dorosłych polubiło ten tryb i cieszy się nim równie mocno jak ich dzieci!
  2. Stawiamy na komunikację. Mniej teoretyzowania, więcej gadania – to powinno być motto tych zajęć. Robimy dużo zadań czysto komunikacyjnych, gier opartych na zwrotach, dużo słuchamy. Tłumaczenie gramatyki ograniczam do minimum, którego rodzic i dziecko potrzebują.
  3. Relacja jest w centrum. Tak jest na wszystkich zajęciach w serioiberio, ale tutaj szczególnie. Wszelkie emocje dozwolone. Przerywniki na ochłodzenie sytuacji i regulację to norma. Między dziećmi i rodzicami czasem iskrzy, często zupełnie bez związku z lekcją. Otwartość na to i zaopiekowanie tych potrzeb sprawia, że zajęcia z hiszpańskiego stają się ważnym momentem wzmacniającym relację.

Czy są zalety?

Oczywiście, i jest ich całe mnóstwo! Choć powyżej skupiłam się na trudnościach, jakie wiążą się z prowadzeniem zajęć rodzic z dzieckiem, to uwielbiam te zajęcia prowadzić i widzieć, ile wnoszą w życie moich kursantów!

Hiszpański to często godzina w tygodniu, podczas której rodzic i dziecko robią coś razem i nic ich nie rozprasza. Współpracują przy rozwiązywaniu zadań, pomagają sobie w notatkach i rywalizują w grach.

Na “zadanie domowe” często dostają ode mnie polecenie powtórzenia gry lub zabawy z zajęć. Mają więc inspirację do tego, by wspólnie spędzać czas na zabawie, a przy tym mieć poczucie, że jest to czas edukacyjny i efektywny.

Wspólna nauka języka to rozwijanie wspólnej pasji też poza spotkaniami. Wspólne wyszukiwanie i próby zrozumienia piosenek po hiszpańsku. Wspólne oglądanie seriali lub wyjścia do kina na hiszpańskie filmy. Czasem nawet wspólne wyjazdy do Hiszpanii na wakacje, podczas których dziecko wspiera rodzica podczas komunikacji w barze, w kasie i w autobusie. To budowanie partnerskiej relacji, w której każdy może się mylić lub czegoś nie wiedzieć.

Czy w takim razie kurs hiszpańskiego w formule rodzic z dzieckiem ma szanse powodzenia? Moim zdaniem, tak! A jakie jest twoje doświadczenie? Napisz w komentarzu!

 

Jeśli chcesz się uczyć hiszpańskiego z córką, synem, mamą, tatą… napisz do mnie! Przedstawię Ci ofertę zajęć dla rodziców i dzieci. W tym celu możesz też zajrzeć do zakładek oferta dla rodziców i ucz się hiszpańskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.