Hiszpański w edukacji domowej to kwestia, o której rozmyślam od jakiegoś czasu. Z połączenia tych rozmyślań, rozmów z innymi i wiedzy o mózgu, powstał pomysł. Czy mój innowacyjny projekt, łączący pracę indywidualną z wymianą doświadczeń w grupie się powiedzie? Tego nie mogę wiedzieć na pewno. Ale kiedy rozmawiam o nim z zainteresowanymi rodzicami, trudno mi uwierzyć, że miałoby być inaczej. KLIKNIJ TUTAJ, A POZNASZ SZCZEGÓŁY PROJEKTU.
Na początku był pomysł
Kiedy zaczęłam poznawać coraz więcej rodzin w edukacji domowej i w rozmowie mówiłam, że zajmuję się uczeniem hiszpańskiego, często dostawałam sporo pytań. Jakie polecisz książki? Czego szukać na YouTube? Co będzie odpowiadało naszym potrzebom? Oczywiście zawsze staram się pomóc najlepiej jak mogę. A te pytania sprawiły, że zaczęłam myśleć o tym, by wesprzeć hiszpański w edukacji domowej w bardzo konkretny sposób. Na podstawie moich doświadczeń w edukacji domowej, a także rozmów z innymi rodzicami, stworzyłam plan programu online dla uczniów klas 7 i 8 oraz szkół średnich w ED. Czyli tych, których obowiązuje już egzamin z drugiego języka obcego, a którym często jest hiszpański.
Następnie przedstawiłam mój pomysł Ewie Wyrwińskiej, lektorce, która w serio iberio prowadziła do tej pory zajęcia indywidualne. Jest to osoba o niesamowitej energii, której doświadczenie zawodowe od początku związane jest z edukacją domową i alternatywną. Wiem też, że Ewa stale pracuje nad swoimi metodami pracy, co sprawia, że jest na bieżąco z nowoczesnym podejściem do nauczania.
Hiszpański w edukacji domowej – indywidualnie czy w grupie?
Konstruując program dla uczniów w ED pomyślałam o problemach, z jakimi zmagają się oni oraz ich rodzice, którzy przecież ponoszą dużą odpowiedzialność za losy edukacyjne swoich dzieci. Zastanawiałam się też, jakie potrzeby mają.
Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to fakt, że dziecko wybiera hiszpański, ale rodzic nie zna tego języka. O ile materiał z biologii czy historii można doczytać, znaleźć filmiki na YouTube i zrozumieć razem po polsku, to z językiem obcym sprawa już ma się inaczej. Trudno opanować go z filmików, a uczenie się go bez partnera do rozmowy jest trudne. Zajęcia indywidualne prowadzone przez naprawdę wykwalifikowanego lektora są drogie, a zajęcia grupowe zazwyczaj mają z góry narzucony program, który niekoniecznie pokrywa się z tym, czego potrzebuje uczeń w ED do egzaminu lub rozwijania swoich pasji. W grupie można poznać rówieśników, a indywidualnie można pracować nad tym, czego potrzeba.
Stąd mój pomysł na zajęcia w grupie z indywidualnym podejściem.
Jak to wygląda?
Plan minimum jest taki: raz w tygodniu uczniowie spotykają się na 45 minut pracy indywidualnej. Na początku spotkania każdy zgłasza, nad czym będzie pracował. Jeśli w trakcie pracy ma wątpliwości, na czacie czeka lektorka gotowa odpowiedzieć na pytania lub podesłać odpowiednie materiały. Jeśli jest taka chęć i potrzeba, można na chwilę połączyć się z lektorką w osobnym pokoju na zoomie lub pracować w parze nad tym samym zagadnieniem. Na koniec spotkania można podzielić się na forum tym, jak poszła praca indywidualna. I tak systematyczne przygotowania do egzaminu są zindywidualizowane. Każdy uczy się w swoim tempie, metodami zgodnymi z jego potrzebami. A przy tym ma wsparcie ekspertki.
Drugie spotkanie w tygodniu to zajęcia grupowe, na których można się poznać i wykorzystać w praktyce to, nad czym pracowało się indywidualnie. To czas na pracę nad naturalnością w rozmowie, pogadanie o swoich zainteresowaniach (po hiszpańsku, oczywiście!) i ćwiczenie wymowy. Można wtedy zapomnieć na chwilę o wymaganiach odmiany czasowników i dać się ponieść!
Co jeszcze można uzyskać w programie hiszpański w edukacji domowej?
Dla chętnych oferujemy konsultację wstępną przed rozpoczęciem zajęć grupowych. To półgodzinna rozmowa, podczas której można omówić plan nauki do egzaminu. Ekspertka od hiszpańskiego podpowie, które zagadnienia można ze sobą łączyć, co zajmie mniej, a co więcej czasu. Porozmawia także o indywidualnych potrzebach ucznia w kwestii metod uczenia się i chętnie podpowie różne rozwiązania.
Podczas udziału w programie będzie można także wykupić dodatkowe konsultacje indywidualne w dowolnym momencie (z odpowiednim wyprzedzeniem). Mają one specjalną cenę dla uczestników programu hiszpański w edukacji domowej podczas jego trwania. Taka konsultacja może się przydać w przypadku specyficznych trudności w nauce, większych celów lub z chęci sprawdzenia się przed egzaminem.
Wizja
Taka jest moja wizja tego programu, ale są to tylko pewne ramy. To uczniowie, którzy z niego skorzystają, nadadzą mu pełny kształt. Mam też nadzieję, że będą informowali mnie na bieżąco, co można w nim zmienić. A ja i mój zespół będziemy pracować nad tym, by jak najpełniej spełniał potrzeby uczniów w edukacji domowej.
Jeśli interesują Cię szczegóły dotyczące programu hiszpański w edukacji domowej, napisz do nas lub sprawdź szczegóły na podstronie EDUKACJA DOMOWA.