Niewielu jest aktorów i prezenterów, których wyglądem i zachowaniem się zachwycam. Jednak niepozorny Dani Rovira, chłopak z Malagi, wygłaszający komediowe monologi z silnym andaluzyjskim akcentem, bawi, wzrusza, a momentami rozczula. Nic dziwnego, że zrobił zawrotną karierę. Daj się porwać tej historii, a potem zrób dostępne niżej ćwiczenia.

Od opowiadania bajek do Hollywood

W czasie studiów w Grenadzie pracował jako opowiadacz bajek w kawiarniach i herbaciarniach. Szkoda, że było to zanim tam mieszkałam! Podobno podczas tych wystąpień mama Daniego Roviry siadała do niego tyłem, żeby obserwować reakcje publiczności. Później, już w programie telewizyjnym El Club de la Comedia, Dani opowiadał o tym, że mama przyczesywała mu grzywkę na ślinę przed kolegami… z wydziału. Zapewne wielu Andaluzyjczyków może się utożsamić z tym wspomnieniem.

Cały urok Daniego Roviry polega na jego legendarnej już nieśmiałości, choć niektórzy widzowie uznali, że sława uderzyła mu do głowy. Nie wydaje mi się, żeby tak było – bycie popularnym musi być przecież męczące. Rovira mówił o tym w programie telewizyjnym, w którym narzekał na fanów chcących fotografować się z nim na ulicy.

Jego kariera rozwija się znakomicie od kiedy cztery lata temu zagrał główną rolę w filmie Ocho apellidos vascos (polskie tłumaczenie tytułu – Hiszpański temperament – jest dość kontrowersyjne). Oprócz świetnego komika okazał się też dobrym aktorem, co potwierdziła przyznana mu za tę rolę nagroda Goya. Po tym sukcesie zagrał jeszcze w kilku hiszpańskich filmach, między innymi w sequelu swojego debiutu, Ocho apellidos catalanes (polski tytuł to Jak zostać Katalonką). To wszystko w ciągu zaledwie kilku lat! Trudno wymyślić bardziej dynamiczny scenariusz kariery gwiazdora.

Dani Rovira en el Hormiguero
Dani Rovira en el Hormiguero

Zuchwałe komentarze Daniego Roviry

Postać Daniego Roviry nie jest w Hiszpanii postrzegana jednoznacznie pozytywnie – i to nie tylko dlatego, że jest on niemal wszędzie. Jego ostry język, którego używa nie tylko w komediowych monologach, ale także na Twitterze, jest równie znany jak jego właściciel. Zuchwałymi komentarzami Rovira naraził się politykom, szefom kanału telewizyjnego Antena 3 i wielu fanom. Uraził na przykład mieszkańców Ibizy poprzez wymienienie jej najgorszych cech podczas gali rozdania nagród Goya w 2015 roku.

Z drugiej strony Rovira znany jest jako człowiek o wielkim sercu. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Razem ze swoją partnerką filmową (Ocho apellidos vascos, Ocho apellidos catalanes) i życiową, Clarą Lago, w 2017 roku założył fundację Ochotumbao. Tam razem zajmują się wspieraniem inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia najbardziej pokrzywdzonych przez los, dbania o środowisko naturalne i walki o prawa zwierząt.

Aktor, komik, showman, a ostatnio nawet autor książki z mikrohistoriami. Dani Rovira to prawdziwy człowiek-orkiestra i fascynująca postać! Czy podbił i twoje serce? Napisz w komentarzu!

Jeśli moje podejście do nauki hiszpańskiego cię przekonuje, zapraszam na lekcje online! Skontaktuj się ze mną przez formularz zapisów dostępny tutaj

Poziom A1 – Dani Rovira y Clara Lago – la descripción de personas

Poziom A2 – La vida de Dani Rovira – el pretérito indefinido

Leave a Comment