Podcasty po hiszpańsku – co wybrać, żeby efektywniej się uczyć?

Kto miał okazję uczyć się ze mną hiszpańskiego, wie, że moja pierwsza i powtarzana do znudzenia rada brzmi: jak chcesz mówić, to słuchaj. Nadszedł wreszcie czas, żebym poleciła ci podcasty po hiszpańsku, które świetnie nadają się do nauki. Korzystanie z nich na pewno przyniesie efekty. Do tego zestawienia wybrałam podcasty po hiszpańsku, które nie zawierają dodatkowych wyjaśnień w innych językach. Dodatkowo tylko jeden z nich skupia się na kwestiach językowych – a i to nie tylko. Na listę podcastów o języku przyjdzie jeszcze czas.

Podcasty po hiszpańsku – czy to ma sens?

Od czasu do czasu w rozmowach z różnymi osobami słyszę: chcę się uczyć języka, ale nie mam czasu. Zwykle wtedy podpowiadam, żeby wykorzystywać na naukę tzw. “horas muertas”, czyli te chwile, kiedy robisz coś, co nie absorbuje twoich myśli w stu procentach, ale musisz to zrobić. Na przykład czekasz w kolejce, jedziesz komunikacją miejską albo myjesz zęby.

Podcasty są do tego bardzo przydatne z kilku powodów:

 • słuchając nie tylko uczysz się rozumieć, ale też dajesz sobie podstawę do mówienia
 • nie musisz używać ekranów, których niejednokrotnie masz dość po całym dniu pracy
 • rozwijasz się, nie tylko językowo: słuchasz ciekawych historii i dowiadujesz się nowych rzeczy
 • masz kontakt z hiszpańską wymową i intonacją
 • przyswajasz słownictwo

A teraz, skoro już wiesz, że to ma sens, posłuchaj tego, co jest odpowiednie dla twojego poziomu zaawansowania.

Dla początkujących

Las historias de Isabel A1

Podcasty po hiszpańsku – całkiem po hiszpańsku – dla początkujących to rzadkość. Jednak te dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast to prawdziwa perełka. Są to krótkie nagrania opowiadające o życiu głównej bohaterki, czytane przez Hiszpankę w tempie przystosowanym do tych, którzy dopiero zaczynają naukę. Tempo jest nieco wolniejsze, ale intonacja, wymowa i słownictwo bardzo naturalne. Przy tym historyjki są na tyle ciekawe, że słucha się ich z przyjemnością. Bardzo bardzo daleko od typowych sztywnych czytanek dla początkujących. I w całości po hiszpańsku!

Zarejestrowani użytkownicy strony mają dostęp do transkrypcji i ćwiczeń. Nagrania są dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast, YouTube, Spotify, Google Podcast i iTunes.

Dla średniozaawansowanych

Podcast ze strony Ay Madre Mía B1

Historie Isabel, opisane w sekcji dla początkujących, mają też odcinki dostosowane do uczniów na wyższym poziomie zaawansowania. Jeśli jesteś na takim poziomie, najlepiej wysłuchaj wszystkich odcinków. A jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto, przeczytaj powyżej.

Dla poziomu średniozaawansowanego autorka podcastów przygotowała jeszcze kilka niespodzianek, które u-wiel-biam. Są to okazjonalnie publikowane podcasty z legendami związanymi z Hiszpanią i krajami hiszpańskojęzycznymi. O ich jakości świadczy to, że często są to historie, których nie znajdziesz w podręczniku do hiszpańskiego: starannie dobrane i poszerzające twoją wiedzę o hiszpańskojęzycznej kulturze.

Zarejestrowani użytkownicy strony mają dostęp do transkrypcji i ćwiczeń. Nagrania są dostępne na stronie www.aymadremia.com/podcast, YouTube, Spotify, Google Podcast i iTunes.

Podcast Profe de ELE.ES

Strona z materiałami do nauki hiszpańskiego ProfedeELE.es niestety opublikowała tylko 12 podcastów. Na szczęście wciąż są dostępne. To kolejny podcast, który jest w całości po hiszpańsku, choć bardziej niż inne tu polecane przypomina słuchankę z podręcznika. Najmocniejszą stroną tego podcastu jest to, że na stronie przy każdym nagraniu udostępniono transkrypcję, słownictwo z wyjaśnieniem i ćwiczenia. Nagrania są dostępne też na iTunes, ale zdecydowanie warto zajrzeć na stronę, którą polecam w ogóle wszystkim uczącym siebie i innych hiszpańskiego.

Hoy Hablamos

Zastanawiałam się, w jakiej kategorii umieścić ten podcast. Polecam go najczęściej uczniom, którzy są na poziomie średniozaawansowanym, ale już bliżej zaawansowanego. Albo tym bardziej ambitnym. Posłuchaj i daj znać w komentarzu, jakie są twoje odczucia.

Strona hoyhablamos.com to fenomen pod względem ilościowym. W chwili, w której piszę ten tekst, jest tam już około 700 dostępnych nagrań! Wynika to z tego, że są one publikowane codziennie. Tematyka jest różnorodna, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mój ulubiony cykl to czwartkowe podsumowanie tego, co pojawia się w hiszpańskojęzycznych wiadomościach. Są też odcinki wyjaśniające kwestie czysto językowe, kulturowe i ciekawostki. Znów podcast jest w całości po hiszpańsku, a prowadzący posługują się naturalnym, swobodnym językiem.

Niektóre odcinki wymagają dostępu premium, dzięki któremu uzyskujesz też dostęp do transkrypcji, ćwiczeń i innych dodatkowych materiałów. Nagrania są dostępna na stronie www.hoyhablamos.com, a także w iTunes i licznych aplikacjach działających z systemem Android (więcej szczegółów na stronie).

Dla zaawansowanych

Radio Españolizarte

Podcasty po hiszpańsku przeznaczone dla osób, których celem jest osiągnięcie poziomu zaawansowanego. Tematyka jest różnorodna: od rad dotyczących organizacji nauki, przez niektóre zagadnienia z zakresu słownictwa i gramatyki, po komentarze i ciekawostki dotyczące kultury. Podcast jest częścią bloga Españolizarte, na którym znajdują się dodatkowe ćwiczenia i komentarze.

Nagrania są dostępne na blogu, a także w Google Play i iTunes.

Podcasts in Spanish

Mimo że na dwóch stronach: podcastsinspanish.org i podcastsinspanish.com znajdują się podcasty na trzech poziomach – podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, najbardziej do korzystania z niej zachęcam uczniów zaawansowanych. Ciekawe, naturalne dialogi i bardzo dużo plików na każdym poziomie zaawansowania to niewątpliwe plusy. Po wniesieniu opłaty i zalogowaniu dostępne są transkrypcje i ćwiczenia do każdego odcinka.

No hay tos

Podcast skierowany do tych, którzy szczególnie interesują się Meksykiem i jego kulturą. W niejednokrotnie bardzo zabawnych rozmowach jego twórcy omawiają użycie wyrażeń specyficznych dla Meksyku. Wyjaśniają też sporo kwestii charakterystycznych dla kultury tego kraju. I znów – transkrypcje i dodatkowe materiały dostępne w wersji premium.

Nagrania są dostępne na iTunes, Spotify, Sticher i Radio Public.

Wypróbuj, przesłuchaj i daj mi znać, który z podcastów stał się twoim ulubionym!

Jeśli moje podejście do nauki hiszpańskiego cię przekonuje, zapraszam na lekcje online! Skontaktuj się ze mną przez formularz zapisów dostępny tutaj

3 Thoughts to “Podcasty po hiszpańsku – co wybrać, żeby efektywniej się uczyć?”

 1. Loona

  Odkryłam niedawno hoy hablamos – jestem zauroczona! Paco i Roy bardzo sympatyczni, język zrozumiały, tematy wszelkie. Lo recomiendo muchísimo! 🤗

  1. Maria - serioiberio

   O tak, nie mogłoby ich zabraknąć w moim zestawieniu!

 2. URL

  … [Trackback]

  […] Read More: serioiberio.pl/podcasty-po-hiszpansku-co-wybrac-zeby-efektywniej-sie-uczyc/ […]

Leave a Comment